1.Ընտրի՛ր ճիշտ պատասխանը:

22000-ը 10-ով մեծ է 2200+

2200-ը 10-ն մեծ է 22000-իցX

2200-ը 10-ով ավելի է 22000-իցX

 

2.Լրացրու բաց թողնված մասը, որպեսզի ավարտես համեմատումը։

14-ը  2 անգամ մեծ է 7-ից:

18-ը 3 անգամ մեծ է  6  -ից

36-ը 3 անգամ մեծ է 12-ից:

27-ը մեծ է 9-ից 3     անգամ

16-ը 4 անգամ մեծ է  4l -ից

 

3.62 սմ մեծ կողմով ուղղանկյունը բաժանված է երկու հավասար քառակուսիների: Գտիր քառակուսու կողմը:

Lուծում

62;2= 31

պատ31

 

 

 

 

Այսօր Ռոքսի շնիկը 9 շաբաթական և 3 օրական է: Քանի՞ օրից նա կլինի 10 շաբաթական:

պատ 4

Սաթինեն մի քանի բանան բաժանեց իր և իր 7 ընկերների միջև: Յուրաքանչյուրը ստացավ կես բանան: Քանի՞ բանան բաժանեց նա:

Պատ4

 

Կաղնու ծառին կա 4 մեծ ճյուղ, ամեն մեծ ճյուղի վրա կա 4 փոքր ճյուղ, ամեն փոքր ճյուղի վրա ևս 4 ճյուղ, որոնց վրա կա մեկական խնձոր: Քանի՞ խնձոր կա ծառի վրա:

լուծում  4x4x4=64 խնձոր

 

 

 

 

Խանութ բերեցին 24 տակառ կաթ և վաճառեցին 19 տակառի կաթը: Քանի՞ տակառ մնաց խանութում:

24-19=5

պատ5

 

2016 տարեթվի թվանշանների գումարը 9 է: 2016-ից հետո ո՞ր տարեթվի թվանշանների գումարը կլինի 9:

2025

Լուսինեն, Լիլիթը, Լալան եռյակներ են: Նրանց քույր Թերեզան 3 տարով մեծ է նրանցից: Նշված թվերից ո՞րը կարող է լինել չորս քույրերի տարիքների գումար:

25,       27,     29,    30,    60

27

Մաթեմատիկայի մրցույթի մասնակիցը առաջին խնդիրը լուծելու համար ծախսեց երեք րոպե, իսկ հաջորդ յուրաքանչյուր խնդիրը լուծելու համար մեկ րոպե ավելի ծախսեց, քան նախորդի: Քանի՞ րոպե ծախսեց իններորդ խնդիրը լուծելու համար:

Պատ11րոպե

 

 

 

321×4+210-50=1444

1)321×4=1284

2)1284+ 210=1494

3)1494-50=1444

 

43×500-18×300=16100

1)43×500=21500

2)18×300=5400

3)21500-5400=16100

 

62×40+52×30=4040

1)62×40==2480

2)52×30=1560

3)2480+1560=4040

 

17×600-16×400=3800

1)17×600=10200

2) 16×400=6400

3)10200-6400=3800

 

  • -1243=32

1243 +32=1275

Ստ1275-1243=32

Պատ;1275

 

1243-=32

1243-32=1211

Ստ1243-1211=32

Պատ՛․1211

Մի տնակում ապրում էին մուկիկը, ծիտիկը եւ հավիկը:

Մի օր քուջուջ անելիս հավիկը մի հատիկ գտավ ու կանչեց.
— Հատիկ եմ գտե~լ, հատիկ եմ գտե~լ: Ո՞վ կտանի աղալու:
— Ես` չէ, — ասաց մուկիկը:
— Ես էլ` չէ, — ասաց ծիտիկը:
Ի՞նչ աներ հավիկը: Հատիկը ջրաղաց տարավ, աղաց:
— Ալյուրն ո՞վ տուն կտանի, — հարցրեց հավիկը:
— Ես` չէ, — ասաց ծիտիկը:
— Ես էլ` չէ, — ասաց մուկիկը:
Հավիկը ալյուրը շալակեց, տուն տարավ:
— Ո՞վ խմոր կանի, — հարցրեց հավիկը:
— Ես` չէ, — ասաց մուկիկը:
— Ես էլ` չէ, — ասաց ծիտիկը:
Հավիկը խմոր հունցեց:
— Թոնիրը ո՞վ կվառի, — հարցրեց հավիկը:
— Ես` չէ, — ասաց ծիտիկը:
— Ես էլ` չէ, — ասաց մուկիկը: Հավիկը թոնիրը վառեց:
— Հացն ո՞վ կթխի, — հարցրեց հավիկը:
— Ես` չէ, — ասաց մուկիկը:
— Ես էլ` չէ, — ասաց ծիտիկը:
Հավիկը հացը թխեց, դրեց սեղանին:
— Հացն ո՞վ կուտի, — հարցրեց հավիկը:
— Ես, — գոչեց ծիտիկը եւ մոտեցավ սեղանին:
— Ես, — գոչեց մուկիկը եւ մոտեղցավ սեղանին:

Հավիկը նրանց սեղանից հեռացրեց եւ ինքը մենակ կերավ հացը:

  1. Լուծի՛ր խնդիրները։

 

Ա․ Տիգրանը 8 տարեկան է: Նրա քույրը՝ մեկ տարով մեծ, իսկ եղբայրը մեկ տարով փոքր է Տիգրանից: Որքա՞ն է այս երեք երեխաների տարիքների գումարը:

Լուծում

7+8+9=24

Պատ՝․24

 

Բ․ Խզբզ  ձիու համար երեխաները բերեցին 20 խնձոր: Ամեն օր նա ուտում էր երկու խնձոր: 11-րդ խնձորը Խզբզը կերավ չորեքշաբթի: Շաբաթվա ո՞ր օրն էր նա սկսել ուտել իր գազարները:

Լուծում

ուրբաթ օրվանից

Պատ․՝ուրբաթ

 

Գ․ Եվան որոշեց թելերով երկգույն թևնոցներ հյուսել իր ընկերուհիների համար։ Քանի՞ տարբեր թևնոց կստացվի, եթե Եվան ունի սպիտակ, դեղին, կարմիր և կապույտ գույնի թելեր։

Լուծում

սպիտակ+դեղին

սպիտակ+կարմիր

սպիտակ+կապույտ

դեղին+կարմիր

դեղին+կապույտ

կարմիր+կապույտ

Պատ՝․6

Դ․ Տուփում կա 5 կանաչ, 2 կարմիր, 7 կապույտ մատիտ։ Առանց նայելու ամենաքիչ քանի՞ մատիտ հանենք, որ գոնե մեկ կապույտ մատիտ դուրս գա։

Լուծում

Պատ՝․8

 

2 Պատմի՛ր  206 400 թվի մասին:

  1. Թիվը գրի՛ր տառերով.

երկու հարյուր վեց հազար չորս հարյուր

  1. Ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով

200000+6000+400

  1. Հարևան թվերն են

206399,206400,206401

  1. Հաջորդող թիվն է

206401

  1. Նախորդող թիվն է

206399

  1. Մեծացրո՛ւ 112.014-ով, 78013-ով.
  2 0 6 4 0 0
+ 1 1 2 0 1 4
  3 1 8 4 1 4

 

  2 0 6 4 0 0
+   7 8 0 1 3
  2 8 2 4 1 3

 

  1. Փոքրացրո՛ւ 104938-ով, 23472-ով.
  2 0 6 4 0 0
  2 3 4 7 2
  1 8 2 9 2 8

 

  2 0 6 4 0 0
1 0 4 9 3 8
  1 0 1 4 6 2

 

  1. Մեծացրո՛ւ 10 անգամ.

206400×10=2064000

  1. Փոքրացրո՛ւ 100 անգամ.

206400×100=20640000

  1. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենափոքր վեցանիշ թիվը.

200046

  1. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենամեծ վեցանիշ թիվը.

642000

  1. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր 5 հատ վեցանիշ թիվ

462000,640200,  260400,200064,400026

  1. Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով.

200064,260400,400026,462000,640200

 

3 Հաշվի ՛ր արտահայության արժեքը։

 

600 ։ 60 + 2400 ։ 600 + 500 x 4 = 10+8+2000=2018

480 : 80 + ( 54 — 240 : 60 ) : 50 = 60+50:50=61

  • : 9 — 50 x ( 360 — 40 x 9 ) =10-50×0=10

 

 

  1. Լուծի՛ր խնդիրները։

 

Ա․ Տիգրանը 8 տարեկան է: Նրա քույրը՝ մեկ տարով մեծ, իսկ եղբայրը մեկ տարով փոքր է Տիգրանից: Որքա՞ն է այս երեք երեխաների տարիքների գումարը:

Լուծում

1)8+1=9

2)8-1=7

3)7+8+9=24

Պատ՝․24

 

Բ․ Խզբզ  ձիու համար երեխաները բերեցին 20 խնձոր: Ամեն օր նա ուտում էր երկու խնձոր: 11-րդ խնձորը Խզբզը կերավ չորեքշաբթի: Շաբաթվա ո՞ր օրն էր նա սկսել ուտել իր գազարները:

Լուծում

ուրբաթ օրը

Պատ․՝ուրբաթ օրը

 

Գ․ Եվան որոշեց թելերով երկգույն թևնոցներ հյուսել իր ընկերուհիների համար։ Քանի՞ տարբեր թևնոց կստացվի, եթե Եվան ունի սպիտակ, դեղին, կարմիր և կապույտ գույնի թելեր։

Լուծում

սպիտակ+դեղին

սպիտակ+կարմիր

սպիտակ+կապույտ

դեղին+կարմիր

դեղին+կապույտ

կարմիր+կապույտ

 

Պատ՝․6

 

Դ․ Տուփում կա 5 կանաչ, 2 կարմիր, 7 կապույտ մատիտ։ Առանց նայելու ամենաքիչ քանի՞ մատիտ հանենք, որ գոնե մեկ կապույտ մատիտ դուրս գա։

Լուծում

5+2=7  կարմիր,կանաչ

7կապույտ

պետք է հանել ութ մատիտ

Պատ՝     8 մատիտ

 

2 Պատմի՛ր  206 400 թվի մասին:

  1. Թիվը գրի՛ր տառերով.երկու հարյուր վեց հազար չորս հարյուր
  2. Ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով 200000+6000+400
  3. Հարևան թվերն են 206399,206400,206401

 

  1. Հաջորդող թիվն է 206401
  2. Նախորդող թիվն է 206399
  3. Մեծացրո՛ւ 112.014-ով, 78013-ով.

 

  2 0 6 4 0 0
+ 1 1 2 0 1 4
  3 1 8 4 1 4

 

  2 0 6 4 0 0
+   7 8 0 1 3
  2 8 4 4 1 3

 

  1. Փոքրացրո՛ւ 104938-ով, 23472-ով.
  2 0 6 4 0 0
1 0 4 9 3 8
  1 0 1 4 6 2

 

  2 0 6 4 0 0
  2 3 4 7 2
  1 8 2 9 2 8

 

  1. Մեծացրո՛ւ 10 անգամ.206400×10=2064000
  2. Փոքրացրո՛ւ 100 անգամ.206400×100=20640000
  3. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենափոքր վեցանիշ թիվը.

200046

  1. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենամեծ վեցանիշ թիվը.

642000

  1. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր 5 հատ վեցանիշ թիվ.

204600,246000,462000,624000,402600

 

  1. Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով.

204600,246000,402600,462000,624000

 

3 Հաշվի ՛ր արտահայության արժեքը։

 

600 ։ 60 + 2400 ։ 600 + 500 x 4 = 10+3+2000=2013

480 : 80 + ( 54 — 240 : 60 ) : 50 = 60+1=61

  • : 9 — 50 x ( 360 — 40 x 9 ) = 10-0=10

 

 

1.Լուծի՛ր խնդիրները։

 

Ա․ Եվան հեքիաթների գիրքը սկսեց կարդալ ապրիլի 3-ին և այն վերջացրեց մայիսի 2-ին։ Քանի՞ էջանոց էր այդ գիրքը, եթե Եվան կարդում էր ամեն օր, օրական 4 էջ։

Լուծում

1)30-3=27

2)27+2=29

3)29×4=20×4+9×4=80+36=116էջ

Պատ․՝116էջ

 

Բ․ Ռազմիկը խնդրագրքի խնդիրները սկսեց լուծել մարտի 27-ից և ավարտեց ապրիլի 10-ին։ Քանի՞ խնդիր լուծեց Ռազմիկը, եթե նա օրական լուծում էր 10 խնդիր։

Լուծում

1)31-27=4

2)4+10=14

3)14×10=140

Պատ․՝140

 

Գ․ Տիգրանը, օրական կարդալով 5 էջ, ապրիլի 7-ին սկսեց կարդալ Ամեն ին տիեզերքի մասին հանրագիտարանը և այն ավարտեց մայիսի 12-ին։ Քանի՞ էջից էր բազկացած հանրագիտարանը։

Լուծում

1)12-7=5

2)5×5=25էջ

Պատ․՝25էջ

 

Դ․ Ալեքսանդրը, ապրիլի 4-ից սկսած․10 օր շարունակ,  ամեն օր լուծեց 7 խնդիր։ Ընդամենը քանի՞ խնդիր լուծեց Ալեքսանդրը։

Լուծում

1)10+4=14

2)14×7=10×7+4×7=70+28=98

Պատ․՝98խնդիր

 

2 Գուշակի՛ր՝ ինչ թիվ եմ։

 

Երկնիշ եմ, կենտ եմ, պատիկ եմ 7-ին, թվանշաններիս գումարը 3 է։

Պատ․՝21

Երկնիշ եմ, զույգ եմ, պատիկ եմ 20-ին, թվանշաններիս գումարը 4 է։

Պատ․՝40

Եռանիշ եմ, կլոր եմ, հարյուրավորս 2 է, թվանշաններիս գումարը 7 է։

Պատ․՝250

Քառանիշ եմ կլոր եմ, բաժանվում եմ 100-ի, թվանշաններիս գումարը 1 է։

Պատ․՝1000

 

3.Որոշի՛ր յուրաքանչյուր առարկայի արժեքը։

 

Լուծում

1)200:2=100

2)450-100=350

3)450-350=100

Պատ․՝100դրամ ռետին,  350դրամ մկրատ   100դրամ քանոն

Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից մեկական գնելու համար։

Լուծում

100+350+100=550

Պատ․՝550

Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից տասական գնելու համար։

Լուծում

100×10+350×10+100×10=5500

Պատ․՝5500

 

 

1.Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․Զատկի համար մայրիկը ներկեց 18 կարմիր և դեղին ձու։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ դեղին ձու ներկեց մայրիկը, եթե գիտենք, որ կարմիր ձվերը 2-ով շատ էին դեղին ձվերից։

Լուծում

18-2=16

16:2=8ձու

8+2=10ձու

Պատ․՝  կարմիր 10ձու,դեղին 8ձու

 

Բ․ Դավիթը մեկ պաղպաղակի և մեկ կոնֆետի համար վճարեց 320 դրամ։ Դավիթը ինչքա՞ն վճարեց կոնֆետի համար, եթե գիտենք, որ այն պաղպաղակից 20 դրամով թանկ էր։

Լուծում

1)320-20=300

2)300:2=150դրամ

3)150+20=170դրամ

 

Պատ․՝կոնֆետ 170դրամ,պաղպաղակ  150 դրամ

 

 

2.Կռահի՛ր թիվը։

 

Ա․ Զույգ  երկնիշ թիվ է, տասնավորը 3 է, և բազմապատիկ է 4-ին։

Պատ․՝32,36

Բ․ Պարունակում է 12 տասնյակ, կենտ է, փոքր է 122-ից։

Պատ․՝121

Գ․ Ամենամեծ զույգ քառանիշ թիվն է։

Պատ․՝9998

Դ․ Ամենափոքր կենտ եռանիշ թիվն է։

Պատ․՝101

 

3 Դի՛ր փակագծեր այնպես, որ ստանաս հավասարություն։

 

80 –( 60 —  40) ։ 20 = 79
(80 – 60) + 40 : 20 = 22
80 : 40 –( 20 + 20) = 24
80 : (40 – 20 + 20) = 2

 

4.Լրացրո՛ւ աղյուսակը։

Գումարելի 4057 1019 54 7582 1452 1400 415 2557
Գումարելի 658 2481 5348 2410 13423 6600 985 4174
Գումար 4715 3500 5402 9992 14875 8000 1400 6731

 

 

 

խնդիր 661  ա,բ

12

8                                         7               p=2×7+2×12=38սմ

 

S=12×7=84 սմ                   Պատ․P=38սմ,84սմ

8                     P=4×8=32սմ

S=8×8=64սմ                       Պատ․P=32սմ,S=64սմ

 

Խնդիր 662 ա,բ

Մի կողմ-15սմ

Մյուս-2անգամ մեծ

P=?

S=?

Lուծում

1)2×15=30սմ

2)P=2×15+2×30=90սմ

3)S=30×15=450սմ

Պատ․P=90սմ

S=450սմ

բ)Մի կողմ-22սմ

Մյուս կողմ-8սմ-ով ավել

P=?

S=?

Լուծում

1)22+8=30սմ

P=2×22+2×30=74սմ

S=22×30=660սմ

Պատ․ P=74սմ,S=660սմ

 

Վարժ․663

ա)2ժ24ր<200ր                                  բ)2ժ50ր<250ր

144<200                                         170ր <    250ր

2օր15ժ  >60ժ                                       3օր10ժ   <310ժ

63>60                                                        82ժ <     310ժ

 

Վարժ 664

 

ա)32×40+21×50=2330                                   բ)62×40+52×30=4040

1)32×40=1280                                                   1)62×40=2480

2)21×50=1050                                                    2)52×30=1560

3)1280+1050=2330                                            3)2480+1560=4040

43×500-18×300=16100                                   17×600-16×400=4400

1)43×500=21500                                                   1)17×600=10200

2)18×300=5400                                                     2)16×400=6400

3)21500-5400=16100                                            3)10200-6400=3

I –ես                    me-ինձ           we- մենք   us- մեր

you-դու              you-քեզ        you-դուք   you- ձեր

he –նա              him-նրա         they-նրաք  them-նրանք

she-նա              her-նրա

it-նա               it-նրան

1.Շարունակի՛ր։

200, 400,  600,  800, 1000,1200

340, 380,  420,  460, 500, 540

490, 530,  570,  , 610, 650

123, 234,  345, 456, 567,678.

987, 876,  765, 654, 543,432

2.Հաշվի՛ր։

34×2= 68                        56×7=392

65×5= 325                        76×9=684

56×4= 224                        49×4=196

78×9=702                         27×6=162

3.Հաշվի՛ր։

60:5= 12                         144:6=24

112:8=14                       108:9=12

369:9=41                        282:6=47

270:6= 45                       84:6=14

  1. Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Հողամասից առաջին օրը հավաքեցին 90 կգ գազար, իսկ երկորդ օրը՝ 3 անգամ ավելի։ Հավաքած գազարից 130 կգ ուղարկեցին խանութ, իսկ մնացածը՝ մանկապարտեզ։ Ինչքա՞ն գազար ուղարկեցին մանկապարտեզ։

Լուծում

1)90×3=270կգ

2)270+90=360կգ

3)360-130=230կգ

Պատ․՝230կգ

Բ․ Հաշվի՛ր այն երեք թվերի գումարը, որոնցից առաջինը 450 է, երկորդը 10 անգամ փոքր է առաջինից, իսկ երրորդը 5 անգամ մեծ է երկորդից։

Լուծում

1)450:10=45

2)45×5=225

3)450+45+225=720

Պատ՝․720